اصول جارو زدن صحیح فرش

اصول جارو زدن صحیح فرش

اصول جارو زدن صحیح فرش


در همه خانه ها برای تمیز نگهداشتن فرش ها بسته به میزان جمعیت و رفت و آمد در خانه ، فرش ها جارو زده  می شوند. حال اگر اصول جارو زدن صحیح فرش را عایت نکنیم به سلامت فرش خود آسیب زده ایم. در نگهداری از فرش و تمیز نگه داشتن آن و استفاده از روشهای مناسب، علاوه بر افزایش طول عمر فرش ها می تواند به بهبود کیفیت هوای داخل منزل نیز کمک نماید.

اصول جارو زدن صحیح فرش باعث افزایش طول عمر فرش می شود. با ما همراه باشید تا با شما بهترین و آسان ترین روش های جارو زدن فرش را در میان بگذاریم.

جارو زدن صحیح فرش

جارو زدن صحیح فرش

تعداد دفعات جارو زدن فرش در هفته چند بار است؟

فاصله مناسب  میان دفعات جارو زدن بستگی به میزان رفت و آمدها و نوع کارهایی دارد که در منزل تان انجام می دهید. با این حال یکبار در هفته حداقل زمانی است که باید فرشها را جارو کنید. برای خانه هایی که رفت و آمد و تردد زیاد است و یا در آن حیوانات خانگی نگهداری می شوند، تعداد دفعات جارو زدن فرش باید به  به دو یا سه بار در هفته تغییر داده شود. اینکار مواد حساسیت زا مانند گرد و خاک و… را از بین الیاف فرش تمیز کرده و کمک می کند فرش شما به بهترین شکل دیده شود و همچنین به حفاظت از فرش کمک می نماید.

اصول جارو زدن صحیح فرش

تکنیک مناسب

قبل از جارو زدن نگاهی به اطراف خانه بیندازید و به دنبال چیزهایی روی فرش باشید که برای جارو بزرگ هستند، مثلاً تکه های کوچک اسباب بازی، سکه، گیره ی کاغذ و… این وسایل باید با دست برداشته شوند تا به طور اتفاق وارد جارو نشوند. با جارو شدن این چنین وسایلی باعث مکش نامناسب جارو و حتی آسیب رسیدن به آن خواهید ش

جاروی مناسب انتخاب کنید

جاروهای مختلفی در بازار وجود دارند – از جاروهای برقی گرفته تا شارژی و …. همه ی جاروها یکسان ساخته نشده اند پس باید جارویی را انتخاب کنید که مناسب فرش شما باشد. اگر فرش جدیدی می خواهید بخرید از فروشنده درباره ی مراقبت های خاص پیشنهادی برای فرش جدید سوال کنید.

جارو زدن با جارو برقی

بسیاری از جاروهای برقی دارای یک برس چرخشی هستند که این قابلیت را به شما می دهند تا برای گرفتن گرد و غباری که در عمق فرش جای گرفته اند، آن را در جهت خلاف الیاف فرش حرکت دهید. این ویژگی ممکن است برای موکت ها یا فرش هایی که پرز کمی دارند، مفید باشد اما برای انواع دیگر آسیب زا باشد.

یکی از مهم ترین اصول جارو زدن صحیح فرش ،جارو زدن در جهت خواب پرزهای فرش است. شیوه صحیح به این شکل است که پس از حرکت دادن سر جارو در جهت صحیح، آن را بلند کنید و دوباره آن را روی فرش قرار دهید.

اصول جارو زدن با جارو برقی

اصول جارو زدن با جارو برقی

پیدا کردن جهت خواب فرش نیز به روش بسیار ساده ای قابل انجام است. شما برای انجام این کار لازم است دست خود را به آرامی بر روی فرش حرکت دهید. جهت خواب فرش در جهتی است که در زمان حرکت دستتان بر روی آن، حرکت پرزها زیر دست شما به شکلی نرم و یکنواخت باشد. در صورتی که با کشیدن دست خود بر روی فرش احساس می کنید پرزها از جای خود بلند می شوند بدان معنی است که این جهت خواب فرش نمی باشد.

یکی از ویژگی های مشترک دیگر اکثر جاروبرقی ها، قابلیت تنظیم ارتفاع سر جاروبرقی است. باید بدانید که فرش های مختلف، برای حفظ جریان هوا و اطمینان از مکش مناسب نیاز به تنظیم متفاوت ارتفاع سر جارو برقی دارند. ارتفاع مناسب را می توانید با مراجعه به توصیه های سازنده آن تنظیم نمایید.

جارو زدن به روش سنتی

یکی از بهترین روش ها برای جارو زدن فرش دستباف، جارو زدن به روش دستی است. در روش جاروزدن فرش به روش سنتی، به خواب فرش اهمیتی می دهند و سعی می کنند همواره جاروزدن را راستای خواب فرش انجام دهند. این کار باعث حفظ تراکم و بافت تار و پود قالی می شود.

جارو زدن به روش سنتی

جارو زدن به روش سنتی

امروزه کاربرد جاروی دستی به نظافت و تمیز کردن پله وپایگرد، جاروزدن و شستن حیاط، جارو کردن کوچه وخیابان انتقال یافته است. در حالیکه هنوز در برخی روستاها و خانه های قدیمی از روش جاروی سنتی برای تمیز کردن فرش استفاده می کنند.

برای مشاوره رایگان با متخصصین فرش ما در قالیشویی خاطره با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با مدیریت: 09101720495

دفتر بومهن: 76251880

دفتر پردیس: 7629852576298708

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *